Keystone logo
Edith Cowan University Master of Teaching (Early Childhood)
Edith Cowan University

Master of Teaching (Early Childhood)

4 Semesters

Angličtina

Plný úvazek

Request application deadline

Jul 2024

Request tuition fees

Dálkové studium, Na kampusu

Úvod

Provides a nationally accredited initial teaching qualification for students who have already obtained a Bachelor degree or an equivalent qualification in areas other than Education.

The Master of Teaching (Early Childhood) is dedicated to producing quality graduates ready to take up employment across the early childhood education sector, including teaching children from birth to 8 years of age.

Dealing specifically with children from birth to 8 years of age, this course focuses on the care and education of children in this age group in partnership with families and communities.

Tento kurz je postaven na principu, že studenti přicházejí do programu se silnými stránkami z různých vzdělávacích a životních zkušeností. Cení se reflektivní myšlení a výzkum s důrazem na propojení teorie a praxe. Studenti rozvíjejí hluboké porozumění důležitosti budování pevných, pozitivních vztahů s dětmi, rodinami, komunitami a kolegy.
Studenti se učí, jak vytvářet, zavádět a hodnotit sociálně inkluzivní osnovy, kde jsou děti oceňovány, respektovány a produktivně zapojeny do učení.

Tento kurz pokrývá "principy a dimenze" excelence a je realizován prostřednictvím vzájemně prospěšných partnerství mezi ECU a jednotlivými školami a zařízeními v raném dětství.

Professional Recognition

Akreditováno: Teacher Registration Board of Western Australia (TRBWA)

Kariérní možnosti

O Škole

Otázky