Keystone logo
Rakousko

Studie Online v Rakousko 2024

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

  • Pronájem ve společném bytě

    496
  • Podíl na inženýrských sítích

    106
  • Internetové předplatné

    33
  • Místní doprava

    50

Ukázková cena životního stylu

  • Kombinace rychlého občerstvení

    9
  • Lístek do kina

    12
  • Pinta místního piva

    4

Vízové požadavky

  1. Travel Visa C (""Schengenvisa""): opravňuje vás k pobytu v Rakousku a ve všech ostatních schengenských zemích po dobu maximálně 90 dnů.
  2. Visa D (Rakouské národní vízum, Aufenthaltsvisum D) - pro pobyty nejméně 91 dní až do maximálně 6 měsíců; není nutné, pokud jste japonský státní příslušník.
  3. Aufenthaltsbewilligung Studierende (povolení k přechodnému pobytu pro studenty) - pro pobyty delší než 6 měsíců.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Cestovní vízum C; Visa D; Vysvětlivky Studierende

Cena a měna

EUR 71

  • Pro vízum C: 71 EUR
  • Pro vízum D: 176 EUR
  • Pro povolení k pobytu: 141 EUR

Ceny se mohou změnit.

Kdo může žádat o vízum?

Státní příslušníci členských zemí EU a EHP, stejně jako státní příslušníci Švýcarska, nepotřebují víza pro Rakousko. Při pobytu v Rakousku déle než 3 měsíce však musí požádat o"" Lichtbildausweis für EWR-Bürger/Innen,"" což je potvrzení o registraci na imigračním úřadu do 3 měsíců od vstupu do Rakouska.

Ostatní cizinci musí požádat o povolení k pobytu pro studijní účely (Aufenthaltsbewilligung Studierende) u rakouského zastupitelského orgánu před vstupem do Rakouska po obdržení oznámení o přijetí.

Kde můžete žádost podat?

Rakouský zastupitelský orgán (velvyslanectví, generální konzulát)

Před cestou do Rakouska musíte požádat o studentské vízum osobně na rakouském zastupitelském úřadu (velvyslanectví, generální konzulát).

webová stránka:

Jak provést aplikaci?

Všichni žadatelé o vízum se musí osobně dostavit na rakouské velvyslanectví/konzulát. Dokumenty, které mají být předloženy k registraci, zahrnují:

  1. Plně vyplněný a podepsaný formulář žádosti (dostupný u zastupitelského orgánu; lze také stáhnout z internetu)
  2. Platný cestovní pas (platí po celou dobu pobytu v Rakousku)
  3. Barevná fotografie velikosti pasu (mezi 3,5 x 4,5 cm a 4,0 x 5,0 cm)
  4. Rodný list
  5. Osvědčení o dobrém chování (je-li k dispozici)
  6. Zdravotní pojištění
  7. Oznámení o přijetí rakouské vzdělávací instituce
  8. Doklad o dostatečných finančních prostředcích na pokrytí životních nákladů 12 měsíců předem (pro studenty do 24 let: 426,57 EUR/měsíc; pro studenty nad 24 let: 772,40 EUR/měsíc (tyto částky zahrnují nájemné za ubytování do 239,15 EUR v roce 2009), např.: spořitelna účet/účet v Rakousku/prohlášení o záruce osoby žijící v Rakousku/Cestovní šeky
  9. Doklad o ubytování (nájemní smlouva, dohoda o ubytování se studentskou kolejí).

V Rakousku je povinné zaregistrovat se u obecních úřadů (Meldeamt: Gemeindeamt, Magistratisches Bezirksamt) do tří pracovních dnů od vstupu do země.

Kdy byste měli podat žádost?

Pro krátkodobá víza (vízum D): Povolit 15 dní na zpracování. Žádosti o vízum by měly být v ideálním případě podány nejméně 3-4 týdny před odletem, nejdéle však 3 měsíce před odletem.

Pro dlouhodobá víza: Vaše žádost o vízum bude zaslána do Rakouska a rozhodnutí musí být vyčkáno ve své domovské zemi - žádost by proto měla být podána nejméně 3 měsíce před zamýšleným příjezdem do Rakouska. Obecná doba zpracování povolení k pobytu je tři až šest měsíců, než obdržíte rozhodnutí rakouského orgánu.

V

Rakousku lze obnovit pouze tituly k pobytu (povolení k pobytu (Aufenthaltsbewilligung) a povolení k vypořádání (Niederlassungsbewilligung) . O obnovení musíte požádat před vypršením platnosti původního povolení. Dokud nebude přijato rozhodnutí o obnovení, můžete - i po uplynutí platnosti původního povolení - zůstat v Rakousku.

Doba zpracování

3 Months

Pracovní příležitosti

Státní příslušníci států EU, stejně jako Lichtenštejnsko, Island, Norsko, a Švýcarsko, nepotřebují pracovní povolení k práci v Rakousku. Pokud je pracovní povolení uděleno, tito studenti nejsou omezeni, pokud jde o rozsah své práce, tj. jejich povolená práce není omezena na sezónní práci nebo práci s minimálním příjmem (geringfügige Beschäftigung). Jedním z požadavků na pracovní povolení je, že volné místo nemohou obsadit nezaměstnaní lidé registrovaní u služby zaměstnanosti.

Studenti ze zemí mimo EU a Chorvatska podléhají zákonu o zaměstnávání cizinců a vyžadují pracovní povolení (Beschäftigungsbewilligung). Studenti, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí, získají pracovní povolení až 10 hodin týdně, pokud studují v bakalářských studijních programech, studenti magisterských studijních programů mohou pracovat s pracovním povolením až do 20 hodin týdně. Zaměstnání na plný úvazek je možné po dobu, během níž se nekonají žádné přednášky. O pracovní povolení musí zaměstnavatel požádat u služby zaměstnanosti (Arbeitsmarktservice, AMS) nejméně 6 týdnů před nástupem do zaměstnání a platí pouze pro konkrétní zaměstnání u konkrétního zaměstnavatele.

Hodiny za týden

10

Proč potřebujete tento typ víza?

Vaše žádost o vízum může být zamítnuta, pokud nejste schopni prokázat požadované finanční prostředky, nebo pokud poskytnete nesprávné nebo neúplné dokumenty.